والواشر

وال واشر (Wall Washer) نوعی چراغ است که از تعدادی لامپ در کنار هم که به اشکال مختلف چیده شده اند تشکیل شده و تعداد لامپ ها، اندازه آنها و میزان توان هر یک می تواند بنا به نیاز و نوع پروژه ای که قرار است در آن مورد استفاده قرار گیرند، متفاوت باشد. وال واشر را در تعداد انبوه می توان به عنوان یک پروژکتور در نظر گرفت که عمدتا به صورت خطی موجود هستند و بر روی نمای داخلی یا خارجی ساختمان نور می تابانند.

جهت نور، زاویه تابش و شدت والواشر نیز قابل تغییر و کنترل می باشد. این محصول در انواع تک رنگ با قابلیت ایجاد نور سفید و رنگی (قرمز، آبی، سبز، زرد، بنفش و …) و با عنوان وال واشر RGB یا هفت رنگ موجود می باشد. برخی از انواع وال واشر به نام RGBW طیف کاملی از رنگ ها را دارا هستند، به گونه ای که می توانند در یک زمان هم نور سفید و هم نورهای رنگی فول کالر را ایجاد کنند.

توان والواشرها بسته به نوع کاربرد متفاوت است. در بازار معمولا با توان 4، 7، 9 و 20 وات عرضه می‌شوند؛ اما امکان تولید وال واشر با توان سفارشی هم وجود دارد. بنا به کاربرد و ملزومات یک پروژه امکان تولید سفارشی این محصول در ابعاد مختلف و با توان های متفاوت وجود دارد و همین موضوع باعث می شود تا استفاده از وال واشر در صنعت نورپردازی ساختمان و دکوراسیون با استقبال زیادی مواجه شود و بتوان به شیوه های مختلفی آنها را به کار برد.

در سال های اخیر استفاده از والواشر به عنوان تجهیزات جانبی برای تامین روشنایی ساختمان، موجب شده است تا معماران بتوانند ایده های خود را برای زیباسازی ساختمان ها به راحتی پیاده سازی نمایند. عمده کاربرد انواع وال واشرها برای تزیینات نمای داخلی و خارجی یک بنا می باشد، بنابراین برای ایجاد روشنایی اصلی یک محیط، انتخاب مناسبی نیستند و باید از سایر محصولات موجود برای این کار استفاده نمود.